Манометър - конзола?

Манометри, дълбокомери, конзоли и др.

Манометър - конзола?

Мнениеот batmilko » Съб Юни 01, 2013 2:15 pm

Така или иначе зех регулатори, трябва да си взема и манометър...
Да видим някакви съвети дали ще получа
Само манометър ли?
Конзола ли?, ако да каква..
Компас също нямам, затова най-на сърце ми лежи досега ето това
http://www.scubastore.com/scuba-diving/ ... ss/13523/p
Харесва ми и това, че са от двете страни компаса и манометъра и го прави по-компактно...
Но пък по-добре да се чуе и мнението на хората дет се вика, още повече, че не бързам никак..
Айде
CMAS*
Nitrox
Аватар
batmilko
observer

Re: Манометър - конзола?

Мнениеот H2O » Нед Юни 02, 2013 3:03 pm

Най-универсално ще е да си вземеш прост манометър с метална обшивка. А пък компас, дълбокомер и т.н. си вземи във вариант с каишки или ластици, за да си ги носиш по ръцете. Този вариант е не случайно любим на техничарите по света. :)
Аватар
H2O

Мнениеот assen » Нед Юни 02, 2013 4:25 pm

Аз съм с двойна конзола (манометър и дълбокомер) и някакъв евтин компас за ръката. И само манометър би ми вършил работа, но на Суунтото нямам много вяра и предпочитам да имам под ръка класически дълбокомер. Преди бях с тройна конзола и ми вършеше работа. Смених я защото се прееба.
Ако ще правиш гмуркания само в компания на добре оборудвани и по-опитни водолази, няма да водиш групи, няма да ходиш на пичка си майна, вземи си това, което ще ти е най-удобно, защото аз лично не виждам смисъла при неделни гмуркания от отделен дигитален дълбокомер, отделен компас, че и часовник компютър сигурно.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот pgh » Пон Юни 03, 2013 12:37 am

ще си копирам собственото мнение от другия форум, че ме мързи да го пиша отново:

аз никога не съм ползвал конзола - на мен дори мисълта за това не ми допада
Всички допълнителни джаджи ( компютри, дълбокомери, компаси и др.) които биха могли да се накачат до манометъра на една конзола, определено смятам, че не им е там мястото и няма да са ми удобни. Особено компаса!
От първото ми гмуркане до ден днешен всички уреди са ми на ръцете, манометъра прикрепен към д-ринга за да ми е пред очите само с поглед надолу.
И понеже на мен лично компаса ми е крайно неудобен дори когато е на китката ето това е решението с ластици за да си го нося на дланта https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... bbc0448bf1
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот batmilko » Пон Юни 03, 2013 9:25 pm

е тва дет съм пуснал линк към него не е "точно" козола, предвид, че компаса и манометъра са от двете страни...
и го ползваш или само като компас, или само като манометър...
демек гледаш си го като компас... и от време на време поглеждаш и въздуха..
Иначе ако взимам отделно, определено ще е варианта с ластиците!
CMAS*
Nitrox
Аватар
batmilko
observer

Мнениеот pgh » Вто Юни 04, 2013 3:08 pm

Предимствата на края на шланга за високо налагане да имаш само манометър са следните
1. много по-компактно е
2. можеш да си го закачиш на D-ринга с карабинерче така че хем да не ти виси и да се влачи под теб, хем винаги да ти е пред очите и едновременно с това да не ти се налага да го откачаш от там, защото ако е само манометър почти не се налага да го откачаш от там във водата.
3. Ако нещо се повреди и то е самостоятелно се подменя много лесно, може и с друга марка/модел без да се гони съвместимост с гнездото в конзолата.

Ако си вземеш такава конзола с компас тя или трябва да ти виси свободно докато плуваш - когато ти потрябва трябва да я търсиш и напипваш къде е, и постояноо ще се влачи и удря насам натам, когато плуваш близо до дъното...
или пък ако я фиксираш някъде, трябва да я откачаш и закачаш всеки път когато ти потрябва компаса (за да я изнасяш напред).
Освен това за да си осигуриш удобството докато си в хоризонтално положение да можеш да изнесеш компаса много напред, така че да ти дойде пред очите и насочен в посоката на движение, шлангът на конзолата може би трябва да е малко по-дълъг.
Всъщност дори без значение дълъг или къс, твърдият шланг на една конзола си е един вид пречка за ползването компаса, която винаги ще ти придърпва цялата конзола на една страна и трябва да влагаш допълнително старание да го държиш изправен за да спазваш азимута.

така ги виждам аз нещата, но въпреки че аз тотално не ги харесвам конзолите има страшно много хора които ги ползват и твърдят че са им удобни.

Според мен единствени предимства на конзолите са:
1. Цената! И е нормално да е така, защото това реално си е покупка на 2 или 3 уреда накуп, но пък и отделни уреди да си вземеш накуп, пак ще ти направят прилична отстъпка в почти всеки магазин ;)
2. Против загубване или забравяне на някой от уредите. Все пак 1 уред закачен твърдо за регулатора ти трудно ще го забравиш или загубиш :)
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот batmilko » Сря Юни 05, 2013 9:40 pm

мдааа, логично и разумно...
иначе аз манометъра не го закачвам, ами мушкам шланга под презрамката на жилетката... и така винаги ти е под ръка също и не се влачи..
CMAS*
Nitrox
Аватар
batmilko
observer

Назад към Аналогови инструменти