НЕСТАНДАРТНА ЕЛЕКТРОНИКА ЗА ПОДВОДНА ЕКИПИРОВКА

Технически форум за екипировка, инструменти и всичко свързано с нашата безопасност

НЕСТАНДАРТНА ЕЛЕКТРОНИКА ЗА ПОДВОДНА ЕКИПИРОВКА

Мнениеот deep_blue » Съб Апр 17, 2010 6:25 pm

Малко размисли на тема нестандартна електроника за подводна екипировка. Следвайки дискусията за кислородната токсичност ми хрумнаха няколко щури идеи и ще се радвам ако някой от опитните водолази си изкаже конструктивно менението за плюсовете и минусите на подобен тип електроника:

1. СИСТЕМА ЗА КОНТРОЛИРАНО ИЗПЛУВАНЕ. Електронно управляем винтил на инфлатора, който се координира с компютъра (компютъра следи налягането в бутилката, дълбочината, температура и други параметри като например сърдечна дейност, кислородно съдържание в кръвта-има светлинни сензори допиращи се до кожата, които могат да определят кислородно съдържание в кръвта без да се взема къвна проба). Ако даден водолаз използва целолицева маска и подобен компютър с emergency алгоритъм и електронно управляем инфлатор то вероятността от удавяне намалява. Компютъра в момента в който определи, че водолаза е в безпомощно състояние предприема курс на контролирано изплуване с минимален риск от баротравма според профила на спускане. Разбира се, тука идва момента, че и самият регулатор трябва да може да се контролира от компютъра и да подава регулярно въздух, а също така и да не си в пещера при такъв тип изплуване.

2. ИНДИКАТОР ЗА АЗОТНА НАРКОЗА. Ако при азотна наркоза се забелязва разширяване на зеницата, то в целолицева маска може да се вгради миниатюрна камера, която да следи състоянието на зеницата и при промяна на състоянието на водолаза да алармира компютъра. От друга страна ако водолаза не реагира и се държи странно, и се изчерпва въздуха в бутилката то компютъра може да активира по-сериозна аларма от ЧЕРНАТА КУТИЯ, силен звуков сигнал, който да привлече вниманието на други водолази и ако има СИСТЕМА ЗА КОНТРОЛИРАНО ИЗПЛУВАНЕ да я активира.

3. ЧЕРНА КУТИЯ. В случай, че водолаз изпадне в безпомощно състояние, черната кутия се свързва с компютъра и установява от профила на спускане, наличието на въздух в бутилката, и др параметри, дали водолазаът е адекватен и ако не е започва да излъчва звуков сигнал на определен интервал. Сигналът може да помогне за локализацията на водолаза.

Ще бъде интересно някой да сподели интересен опит с нестандартна екипировка за подводни спускания, подводници, сонари, ребридери, целоцеви маски с интегрирани цифрови дисплеи, и т.н.
deep_blue

Re: НЕСТАНДАРТНА ЕЛЕКТРОНИКА ЗА ПОДВОДНА ЕКИПИРОВКА

Мнениеот assen » Съб Апр 17, 2010 6:45 pm

За мен това все още е в сферата на научната фантастика. Водолаза в такъв случай би приличал на холивудски екшън герой от седемдесетте години. Светлинни, звукови или други визуални индикатори да, ама компютър да ти управлява цялата екипировка... За спортно водолазене за сега тове е абсурд. По-скоро за военни или комерсиални цели скоро може и да има такава техника (за военни може и да има вече), но тя надали ще взема сама решения и те ще бъдат предоставени на командващия операцията.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот fluid_88 » Съб Апр 17, 2010 7:28 pm

assen написа:За мен това все още е в сферата на научната фантастика. Водолаза в такъв случай би приличал на холивудски екшън герой от седемдесетте години. Светлинни, звукови или други визуални индикатори да, ама компютър да ти управлява цялата екипировка... За спортно водолазене за сега тове е абсурд. По-скоро за военни или комерсиални цели скоро може и да има такава техника (за военни може и да има вече), но тя надали ще взема сама решения и те ще бъдат предоставени на командващия операцията.

Това електроника да взема сама решения мисля ,че е говорено много отдавна и е взето решение да не може електроника да се командва сама,както и да застрашава живота на човек,а именно това ще се случи ако се направи такава електроника която да управлява плаваемоста на един водолаз.Смятам че електрониката би трябвала да се развива в друга посока и то информационна примерно навигацията да работи и под водата,да са по достъпни комуникационните системи под водата и такива други полезни неща.
Аватар
fluid_88

Мнениеот H2O » Съб Апр 17, 2010 9:18 pm

fluid_88 написа:Това електроника да взема сама решения мисля ,че е говорено много отдавна и е взето решение да не може електроника да се командва сама,както и да застрашава живота на човек,а именно това ще се случи ако се направи такава електроника която да управлява плаваемоста на един водолаз.

Е че то съвременните комерсиални самолети се управляват на 100% от компютри. Пилотът и да иска, не може да контролира директно системните - всичкото е "fly by wire".

Друг е въпроса, че аз като много други ми е по-кеф да карам на ръчни, отколкото на автоматик. :)
Аватар
H2O

Мнениеот fluid_88 » Съб Апр 17, 2010 9:26 pm

да самолета има авто пилот :0) но самолета не каца и не излита с компютър.Както ще прави водолазния компютър да корегира плаваемоста,и аз като теб харесвам повече ръчни отколкото автоматик ;0))
Аватар
fluid_88

Мнениеот assen » Съб Апр 17, 2010 10:11 pm

H2O написа:Е че то съвременните комерсиални самолети се управляват на 100% от компютри. Пилотът и да иска, не може да контролира директно системните - всичкото е "fly by wire".

Друг е въпроса, че аз като много други ми е по-кеф да карам на ръчни, отколкото на автоматик. :)

Само не ми казвай, че ти и самолет си пилотирал :D
Щот аз един път малко в Сливен...
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот assen » Съб Апр 17, 2010 10:23 pm

fluid_88 написа:да самолета има авто пилот :0) но самолета не каца и не излита с компютър.Както ще прави водолазния компютър да корегира плаваемоста,и аз като теб харесвам повече ръчни отколкото автоматик ;0))

Самолета без проблем каца на автопилот ако летището е оборудвано с необходимата техника. Само, че под водата с човек нещата са съвсем други. Ние сме създадени да живеем при едни условия и под водата за нас е враждебна обсатновка. Прекалено много за и против трябва да претегли електрониката за да вземе правилното решение. Нека вземем за пример ръчните компютри за спортно гмурене. Колко от тях ако сбъркаш под водата, ще преизчислят и ще ти направят корекция на режима на изплуване? Просто под водата нещата са други. Компютъра ще измери сигналите подадени от датчиците и ще натъкми един алгоритъм, но той до колко ще бъде съобразен с обстановката?
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот H2O » Съб Апр 17, 2010 10:50 pm

Както каза Асен, много летища и самолети имат системи за автоматично излитане и кацане (http://en.wikipedia.org/wiki/Autoland). При подводниците компютърна система контролира много прецизно плаваемостта, дълбочината, трима и т.н. Така че техника има и е доста надеждна. Но там говорим за сложни машини които трудно могат да се управляват прецизно от човешка ръка.

За спортното водолазене аз лично предпочитам да го карам по-примитивно само с най-необходимата екипировка и така се чувствам най-свободен. Няма смисъл да се кича с разни излишни джаджи. Става ми смешно хората като си бучнат например някакъв мега-шнорхел с анти-наводнителна система и автоматично отводняване.

Иначе, при автоматизираните ребридери сместа се контролира от компютарна система. Обаче плаваемостта не може да се контролира единствено с дишане като при аквалангите, а трябва да се наглася прецизно на ръка при най-малката промяна на дълбочината (което ми се струва досадно). Та там мисля че би било плюс ако се добави система, която да поддържа неутрална плаваемост на произволна дълбочина. При ребридерите също така още никой не е направил надеждна система за следене на изтощаването на скръбера. Въобще, съвременните ребридери са все още доста по-обемисти, примитивни, и скъпи отколкото ни се иска. Там според мен има доста място за инновации.
Някой ден можеби ребридерите ще изместят напълно апаратите с отворен цикъл, но за сега сме много далеч от този момент. :ugeek:
Аватар
H2O

Мнениеот fluid_88 » Нед Апр 18, 2010 12:36 am

както казах за мен полезна електроника би било навигационна система и разговори, а някой знае ли защо не работи навигацията под водата можеби не може да приема заради пречупването?
Аватар
fluid_88

Мнениеот deep_blue » Нед Апр 18, 2010 1:29 am

GPS-a не работи под вода поради честотите, на които работи. Всичко, което е на високи честоти, разбирай гигахерцов диапазон (nad 1000 MHZ) се екранира от вода. Можеш да си направиш следния експеримент. Сложи си GSM-a си в найлонов плик и се гмуркай бавно до момента, в който видиш, че нямаш обхват и ще разбереш защо GPS-a не работи под вода. Давам ти не повече от половин метър дълбочина и ще изгубиш сигнала. GSM-ите в BG работят в обхвата 900-1900 MHz; GPS-a по принцип е на около 1500 MHz. Във вода за навигация можеш да ползваш само зуков сигнал или свръх дълги дължини на вълните, но на този принцип са комуникациите на подводниците, тяхните антени са няколко стотин метра, за да могат да приемат/предават на свръх дълги вълни. Не те виждам да пуснеш една макара с N стотин метра тел зад себе си под вода и да ти е забавно плуването :) Другото, което е в минус на водата, е че е проводима до известна степен и това има ефекта на фарадеев кафез, т.е. екранира.
deep_blue

Следваща

Назад към Eкипировка и инструменти