Буй и боравенето с тях

Технически форум за екипировка, инструменти и всичко свързано с нашата безопасност

Буй и боравенето с тях

Мнениеот Mitko » Пон Юни 20, 2011 9:03 am

Търсих някъде да прочета как е прието да се борави с буй, когато сме под вода, но почти нищо не открих. Какви изисквания има и как ще е най-лесно да се държи под водата? Видове макари за буй и т.н?
Поздрави
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Re: Буй и боравенето с тях

Мнениеот pgh » Пон Юни 20, 2011 11:09 am

Най-удобно ми е е с тези най-простите макарички, черни с дупки и 30-метрово въже, които ползват техникъл дайвърите за пускане на SMB.
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот assen » Пон Юни 20, 2011 11:16 am

Митко, надали тези дето ползват СМБ ще се потрудят ти обяснят как става (дано се лъжа) и за това най-добре виж филмчета в тубата, като ползваш да речем ключови думи: SMB Deploying
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот Mitko » Пон Юни 20, 2011 11:24 am

Аз за SMB Deploying съм гледал много, даже на язовира като бях пробвах с една наелонова торбичка :D ,но по-конкретно питах за тези буйове, които са от този вид:
Изображение

Купих си такъв, взех си 20м въженце(май ще отида за още) и сега се чудя около какво да го навия въжето. Дали въобще да ползвам някаква макара с механизъм или просто "парче" пластмаса(гледал съм такива в разни албуми).
После ме интересува как се държи под водата въжето, ако има нещо по-специфично де.
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот assen » Пон Юни 20, 2011 11:32 am

Еми от първото ти мнение, човек остава с впечатлението, че питаш за другите буйове. Навий го на най обикновена мотовилка или на такава за буй (вторите се продават по магазините. Приличат малко на Амеба). И като си под водата я дръж в едната ръка. Гледай въжето да е леко опънато. Т.е. обирай хлабината, защото много лесно може да го омоташ около някой камък.

Дори като за начало около някой клон можеш да го навиеш.
C6H2(NO2)3CH3
assen
икрелаз

Мнениеот pgh » Пон Юни 20, 2011 11:33 am

Аз баш за такъв буй говоря. Ползвам си макарата от SMB-то - Много по-удобна е отколкото както и по друг начин да го намотаеш това въже.
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот Mitko » Пон Юни 20, 2011 11:36 am

:th_up: Много мерси! Евентуално бих го пробвал на феста в Китен :D
Поздрави
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот pgh » Пон Юни 20, 2011 11:38 am

имам 2 такива макари, ако се видим там ще ти дам едната да тестваш
NAUI ASD
Аватар
pgh

Мнениеот Mitko » Пон Юни 20, 2011 11:56 am

:th_up: Мерси!
CMAS*
Deco Pro Technical Diver
Аватар
Mitko

Мнениеот pgh » Пон Юни 20, 2011 3:25 pm

В кръга на шегата:
Винаги можеш и да си намотаеш въжето на мотовилка, както ти предложи Асен, особено ако желаеш да се възползваш от другите и предимства :

" Според българските народни вярвания мотовилката има магическа сила: от нея се плашат и странят змейовете, самодивите и лошите духове изобщо. Въпреки това народната вяра забранява намотаването с мотовилка да става над малко дете, тъй като то ще бъде залюбено впоследствие от змей (ако е момиче) или от самодива или змеица (ако е момче). Забранено е също така с мотовилка да се удрят малки деца, моми и ергени. Мотовилката се използва и при някои баяния; вярва се, че родилка пострадала от лахуси, може да бъде изцерена с мотовилка."

:vacation: hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha
NAUI ASD
Аватар
pgh

Следваща

Назад към Eкипировка и инструменти